ZLATO je celosvetový pojem. V ňom spočíva jeho cena, či už vo svete dospelých, alebo v tom detskom.

Deti sú zlaté. Vyjadrujeme tým ich nevinnosť a poslušnosť. Šikovným remeselníkom chválime zlaté ruky, trpezlivým osobám závidíme zlaté nervy, zlatým ľuďom ich ochotu a zlaté srdce. Vianoce si uctíme zlatou farbou, zlatú jedličku zlatými ozdobami a pozlátkom. V spomienkach radi cestujeme k zlatým časom a päťdesiatročnú spoločnú cestu životom oslavujeme zlatou svadbou. Mytologické obdobie počiatku ľudstva, kedy žili v nevinnosti, blaženosti, neubližovali si navzájom, každé obdobie rozkvetu umenia a aj úctu k starobe nazývame zlatým vekom.

Krásny úsmev je zo zlata a krása je v rozprávkach zvýraznená zlatou hviezdou na čele. Zlaté rúcho umocňuje náboženské cítenie a vieru, zlatá koruna, žezlo a jablko dávalo panovníkom moc a vážnosť. Zlato je dedičstvo.

Zlatá cesta je vždy tá správna, zlaté sú hovoriace rybky, ktoré plnia želania, tri Vratkove zlaté vlasy pomohli ľuďom od biedy, či hladu. Zlaté sú pravidlá, zlaté sú stránky telefónnych zoznamov, zlaté sú zuby boháčov. Zlaté vlasy majú čistotné blondíny, zlato v hrdle majú speváci, zlatou niťou šijú tí najšikovnejší krajčíri. Zlaté edície musí mať doma každý zberateľ, zlaté mince prijmú všade, zlatý mok osvieži, schladí, zaženie smäd, opije. Na poliach sa vo vánku vlnia zlaté klasy, zlatá hriva veje vo vetre cválajúceho koňa.

Zlato je všade. Zvýrazňuje od nepamäti to podstatné, dôležité, drahé a má svoj význam nielen v obchode, ale aj v rozprávkach, legendách, prísloviach, metaforách a prirovnaniach, pretože je to pocit. Pocit, ktorý dáva vážnosť, štýl, uznanie, moc, krásu.

ZLATO JE ISTOTA.Pridaj komentár