Naši sporitelia majú istotu že ich úspory sú bezpečne uložené v podobe zliatkov investičného zlata od rakúskej mincovne hovorí Martin Zolák, obchodný riaditeľ EPO invest a.s.

Aké služby ponúka vaša spoločnosť ?

Najobľúbenejším produktom našich klientov je zlaté sporenie. Za každú platbu nakupujeme okamžite investičné zlato a zaisťujeme jeho bezpečné uloženie v mene klienta , ktorý je vlastníkom svojho podielu na skladových zásobách. Sporiteľ tak nekumuluje svoje úspory v peniazoch, ale priamo v zlate, ktoré si môže v prípade potreby odobrať, alebo požiadať o spätný odkup.

Prečo by bežný človek mal vlastniť zlato ? Nie je to len rozmar bohatých ?

To je dobrá otázka. Na Slovensku bohužiaľ stále prevláda názor že vlastníctvo zlata je len pre tých najbohatších. Samozrejme v prípade jednorazového nákupu napríklad 250g tehličky potrebujete mať k dispozícii minimálne 11 300€ a to je pre priemerne zarábajúceho Slováka vysoký obnos. Pokiaľ však využijete náš moderný sporiaci produkt môžete nakupovať mesačne po 50 € a k väčšiemu objemu sa dopracujete postupne.

Hlavnou výhodou vlastníctva fyzického zlata je fakt, že držíte komoditu, ktorá chráni vaše úspory pred vplyvom inflácie /znehodnotene meny/ a nemusíte sa obávať ekonomickej nestability či dokonca krízy. Navyše cena zlata na svetovom trhu dlhodobo stúpa. Napríklad len v roku 2019 dosiahol nárast hodnoty v EUR viacej ako 20%.

Na internete je široká ponuka firiem obchodujúcich so zlatom. Ako si správne vybrať ?

V prvom rade treba zistiť či ide o ponuku reálne uskladneného zlata. Väčšina firiem ponúka len tzv.“papierové zlato“. Weby často vyzerajú pekne a obchodníci majú profesionálny prístup, ale firma žiadne zlato reálne neskladuje. Peniaze klientov končia na účtoch a zlato sa nakupuje až keď ho klient požaduje vydať. Tento systém je veľmi rizikový a neprináša klientovi žiadne výhody.

Odporúčame vždy požadovať záver nezávislého auditu o stavu zásob zlata danej spoločnosti. Audit by mal byť zverejnený na webovej stránke. Dôležité z hľadiska bezpečnosti je aj miesto uskladnenia zlata. Slovensko je určite najlepšou voľbou, pretože v prípade akéhokoľvek problému komunikujete v rodnom jazyku a vzťah medzi dodávateľom a klientom podlieha miestnej legislatíve. Je tiež ďaleko jednoduchšie preveriť si subjekt na Slovensku než hľadať relevantné informácie o uskladnenom zlate v Nemecku, Švajčiarsku či Singapure.

Veľa expertov predpovedá v súčasnej dobe zlatu zaujímavú budúcnosť, ale iní ho zase zatracujú. Aký je váš názor na budúci vývoj ceny zlata?

Tvrdých odporcov zlata nie je v turbulentnom prostredí súčasnej svetovej ekonomiky už veľa. Zlato v posledných rokoch hromadia vysokým tempom centrálne banky. Celkom nedávno sa zmenili pravidlá pre výpočet likvidity a solvencie bánk tak, že zlato sa stalo bezrizikovým aktívom číslo jeden aj pre komerčné a investičné banky. Rozumná diskusia o investovaní či sporení v podobe zlata by mala viesť smerom k otázke aký produkt si zvoliť a koľko finančných prostriedkov alokovať. Na takú otázku vie poskytnúť odpoveď šikovný poradca prostredníctvom analýzy potrieb klienta. Vývoj ceny zlata na svetovom trhu sa s istotou predpovedať nedá rovnako ako vývoj cien iných komodít či akciových indexov. V priebehu roka 2019 však vzniklo veľa odborných analýz od uznávaných expertov, ktoré hovoria o vysokom rastovom potenciálu žltého kovu v nasledujúcich rokoch.

ING. MARTIN ZOLÁK

Obchodný riaditeľ EPO INVEST a.s.Pridaj komentár