Miliónové dražby poslednej doby

Pre niekoho plytvanie peňazí, pre niekoho výhodná investícia alebo drahý koníček. Aj také sú aukcie vzácnych predmetov. Pozrime sa za niekoľko z nich, ktoré boli vydražené v tomto roku.

 

  • Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupé

Investovať môžete aj do veteránov, pretože sa zhodnocujú v čase. Samozrejme, ak ich máte kam dať. Vyžadujú si aj svoju starostlivosť. Tento automobilový veterán, z ktorých sú na svete iba dva exempláre, nedávno v Stuttgarte vydražili za 135 miliónov eur, čím sa stal najdrahšie predaným veteránom všetkých čias. Celkovo sa zaradil medzi desať najdrahších starožitností.

Na dražbe boli prítomní iba pozvaní hostia a majiteľ tohto vozidla ostáva v anonymite.

Výťažok z aukcie bude použitý na ekologické účely, konkrétne na financovanie environmentálneho výskumu a vedy so zameraním na dekarbonizáciu.

  • Le Grand Canal od Clauda Moneta

Túto Monetovu maľbu vydražili za 56,6 milióna dolárov. Le Grand Canal et Santa Maria della Salut z roku 1908 s benátskym motívom sa dražil v New Yorku a je najcennejším obrazom s touto tematikou. Jedná sa o jeden z 37 obrazov, ktoré Monet v Benátkach namaľoval.

  • Portrét Marilyn Monroeovej od Andyho Warhola

Známy obraz vydražili 9. mája v New Yorku za 195 miliónov dolárov a ide teda o najdrahším umeleckým dielom 20. storočia. Výťažok poputuje na charitatívne účely, konkrétne na zlepšovanie životných podmienok detí po celom svete, kde to bude potrebné.

Warhol obraz namaľoval v roku 1964 po smrti Marilyn Monroe a to sieťotlačou v štyroch farebných verziách. Konkrétne táto modrá verzia prekonala aj obraz Alžírske ženy od Picassa, ktorý sa vydražil za 179,4 milióna dolárov. Zatiaľ najdrahším obrazom ostáva Salvator Mundi od Leonarda da Vincicho. Majiteľ ho získal za 450 milióna dolárov.

  • Najväčší biely diamant

Aj keď sa predpokladalo, že zatiaľ najväčší biely diamant predajú až za 30 miliónov eur, tak aukcia trvala iba dve minúty. Nový  majiteľ zaňho zaplatil “len” 17,8 milióna eur. Dokonale symetrický diamant má presne 228,3 karátu a dostal názov The Rock. Vyťažili ho pred 20 rokmi v bani v Juhoafrickej republike a kým ho vydražili v Ženeve, bol vystavovaný po svete.