fbpx

Investovanie v časoch vojny a neistoty

Vojna na Ukrajine ovplyvňuje situáciu na finančných trhoch. Ak rastú, je to fajn, no horšie je to s panikou, spôsobenou vojnou či pandémiou. Mnohí investori totiž robia chyby a v strachu konajú neuvážene.

Treba si uvedomiť, že nie vždy budú dobré časy. Musia prísť aj tie zlé a pre mnohých sa ukážu ako príležitosť. Nie ako strašiak. Mnohí pri nepriaznivých vplyvoch upravujú svoje portfólia, predávajú investície, častokrát výrazne pod cenu; alebo naopak, čakajú na svoju príležitosť a držia sa svojho investičného plánu.

Netreba panikáriť, pretože história ukázala, že trhy sa dokážu otrepať z akéhokoľvek prepadu a práve po tých najväčších prepadoch prišli najväčšie rasty.

„To, či sme už skutočné dno poklesu dosiahli, zatiaľ nie je možné určiť. Súčasný konflikt nás totiž ovplyvní aj v iných rovinách, najmä v oblasti vybraných komodít, ktorými Ukrajina a Rusko zásobovali európske, africké aj ázijské krajiny. Ukrajinská vláda napríklad pre nedostatok potravín zastavila vývoz mäsa, obilnín, cukru a soli. USA skončili s odberom ruskej ropy a stále sa čaká, ako sa k dovozu ropy a plynu z Ruska postaví Európa,“  povedala analytička Anna Kortusová.

Predávanie v zlých časoch nie je dobrý prístup, pretože po časoch zlých prichádzajú tie dobré a po prepadoch prichádza stabilizovanie sa. Dokonca môžu prísť nové maximá. Strach tlačí ceny aktív dole a preto je výhodné ich nakupovať. Takže prepady sa stávajú príležitosťou.

Dôležitá je diverzifikácia a uvedomenie, že vplyvom inflácie, ktorá bude rásť, sa peniaze na bežných účtoch znehodnocujú. A práve investovanie úspory ochráni a zhodnotí ich. Následne sa treba držať svojho dlhodobého investičného plánu. Investovanie je dlhodobý proces. Pri diverzifikácii portfólia sa okrem výnosu treba zamerať aj na volatilitu a rizikovosť. Nechajte si poradiť od profesionála, ktorý vám všetko vysvetlí a ušije vám na mieru vaše portfólio.