Príbeh Astorovych zlatých hodiniek: Od Titanicu po aukčnú sálu

John Jacob Astor IV bol mužom mnohých titulov – milionár, vynálezca, spisovateľ a vojak. Jeho meno sa však najviac spája s tragédiou Titanicu, kde zahynul ako najbohatší cestujúci na palube. Jeho príbeh je fascinujúci, ale nedávno sa do popredia dostal jeden konkrétny predmet z jeho majetku – zlaté vreckové hodinky značky Waltham, ktoré boli objavené na jeho tele a ktoré sa predali na aukcii za rekordnú sumu.

Astor, ktorého majetok sa odhadoval na 87 miliónov dolárov (v dnešnej dobe ekvivalent niekoľkých miliárd), mal pri sebe okrem hodiniek aj diamantový prsteň, zlaté manžetové gombíky a hotovosť v anglických librách a amerických dolároch, keď po potopení Titanicu objavili jeho telo. Hodinky, vyryté jeho iniciálmi JJA, boli neskôr zreštaurované a nosil ich jeho syn, čím sa stali unikátnou súčasťou príbehu Titanicu a jedným z najdôležitejších kúskov hodinárskej histórie.

Na aukcii v Anglicku sa tieto hodinky predali za 1,46 milióna dolárov, čo je suma, ktorá prekonala predpredajný odhad aukčnej siene Henry Aldridge & Son o 150 000 libier. Americký kupujúci vyhral aukčnú vojnu a hodinky sa tak stali najdrahším predmetom spojeným s katastrofou Titanicu.

Príbeh hodiniek je o to pútavejší, že Astor sa na Titanic nalodil so svojou mladou manželkou Madeleine. Počas evakuácie lode sa Astor pokúsil dostať do záchranného člna s odvolaním sa na “krehký stav” svojej manželky. Keď mu bolo povedané, že musí počkať, kým nebudú v bezpečí všetky ženy a deti, údajne si zapálil cigaretu a hodil svoje rukavice manželke. Potom odišiel fajčiť s autorom Jacquesom Futrelleom, ktorý tiež zahynul pri potopení Titanicu.

Madeleine prežila a neskôr porodila ich dieťa, ale John Jacob Astor IV zostal navždy spojený s tragédiou Titanicu. Jeho hodinky, ktoré prežili nielen potopenie lode, ale aj storočie po nej, sú teraz pripomienkou jeho života a doby, v ktorej žil.

Tento príbeh hodiniek je príkladom toho, ako môžu byť predmety nositeľmi histórie a ako ich hodnota môže narásť nielen vďaka materiálu, z ktorého sú vyrobené, ale aj vďaka príbehom, ktoré s nimi sú spojené. Zlaté hodinky od Astora sú teraz nielen vzácnym zberateľským predmetom, ale aj svedkom jednej z najväčších námorných katastrof v histórii.

/foto: hodinky.info/Pridaj komentár