Nemožné? Náčrt sveta bez hotovosti

Blízka budúcnosť.

Mnohí ľudia pochopili, že bankovky a mince, ktorým vláda dala určitú hodnotu pri výmene, prestanú existovať. Predpovedalo to mnoho odborníkov a nasvedčovalo tomu postupné sťahovanie bankoviek a mincí z obehu. Začalo to 500 eurovkami, pokračovalo dvestovkami a stovkami. Dôvodom bola stále hrozba financovania obchodu so zbraňami, drogami, ľuďmi, či úplatky na politickej, ale aj podnikateľskej pôde. A povedzme si na rovinu, fyzické platidlá boli anonymné, čo ľuďom vyhovovalo. V žiadnom systéme totiž neostávala stopa po tom, čo si daný človek kúpil a kedy. Aj preto sa tlačilo na digitalizáciu, čo samozrejme vyhovovalo aj bankám, aj systému. Pretože prichádzala kontrola nad každou jednou platbou. Či už v obchode, alebo v krčme. A problém bol aj v podsvetí, pretože za rôzne služby sa platilo cash. Na ruku.

A tak sa aj stalo. Vymizli bankovky aj mince. Na celom svete. Ostali iba na parádu na poličkách, či v múzeách. Všetko sa zdigitalizovalo a zaviedol sa samozrejme poplatok z každej platby. Na druhej strane zmizli iné poplatky a dane. Problémom však bola kontrola a paranoje, kto každý sleduje finančné toky.

Došlo dokonca k výmene občianskych preukazov a tak mali ľudia v jednej kartičke doklad totožnosti, vodičský preukaz, kartičku poistenca a platobnú kartu. Peňaženky prestali byť potrebné. Stačil obal na jedinú kartičku, aby sa nepoškodila. Poplatky za novú boli astronomické. S jej stratou človek akoby stratil celý život. Pretože tam bol celý jeho život zaznamenaný.

A ako sa postupne začínala digitalizácia, mizli platidlá a prichádzali predpovede o svete bez hotovosti, tak ľudia začali hromadiť fyzické investície, majetky, rôzne predmety, ktoré by sa v prípade potreby dali vymeniť za niečo iné. Všade vo svete. Každý hľadal pôdu – záhrady, rodinné domy, lúky, lesy, polia. Mnohí totiž pochopili, že čím viac si dokážu toho pestovať, chovať alebo vyrábať, tým viac ušetria. A budú mať nástroj výmeny. A tak aj bolo. Vajcia sa menili za mäso, mäso za mlieko, vrece zemiakov za chleba, alebo služba za službu a jeden predmet za druhý. Všetko bez nejakej stálej hodnoty. Vždy šlo o vzájomnú dohodu priamo na mieste. Dopyt, ponuka, vzájomná spokojnosť, anonymita, antisystémovosť. A tak sa platilo buď digitálne, alebo výmenou. Pri tom bezhotovostnom platobnom styku však bola problémom obrovská inflácia a účty tak rapídne strácali hodnotu. Uchovávateľom hodnoty v čase sa stal práve pocit niečo fyzicky vlastniť. To, čo vám nezmizne s vypnutím internetu, ani nejakými rozmarmi a rozhodnutiami vlády. Ľudia hromadili drahé kovy, šperky, rôzne umelecké a zberateľské predmety, učili sa ryžovať zlato, pracovať s detektorom kovu, vyrábať rôzne veci, zaujímavé pri výmene. Mnohí chceli mať vhodné cennosti aj na úplatky, prostitúciu, drogy, zbrane, hazard mimo legálnych herní a kasín a na kadejaké nekalé služby.  Nikto totiž nedokázal odsledovať, keď niekto šiel po ulici a vo vrecku mal prsteň, náramok, prívesok, či hodinky a vymenil ich niekde na ulici za drogy, alebo za sex. Dalo sa to čakať, veď mnohé prostitútky už skôr začali okrem hotovosti brať za svoje služby aj stravné lístky či vecné dary.

S hromadením majetku však prichádzala potreba vedieť to vhodne schovať. Pred štátom, zhabaním, zlodejmi. Pretože všetko čo sa dá kúpiť, sa dá aj ukradnúť. A tak v domácnostiach pribúdali trezory, alebo si ľudia cennosti zakopávali v záhrade či niekde v lesoch, čo bolo riziko práve kvôli hľadačom s detektormi kovov.

Digitálne peniaze teda ostali iba na to základné. Na platby za televíziu, rozhlas, internet, telefón, úvery. Za nájom či za pohonné hmoty – čo sa však taktiež dalo po dohode platiť aj ináč.

História akoby sa opakovala. Výmenný obchod sa stal jedinou možnosťou anonymity. Bez digitálnej stopy. Okamžitým nástrojom platby. Lacnejším nástrojom práve kvôli inflácii. Ľudia si radšej vymieňali to potrebné medi sebou. A už záležalo na každom človeku, ako dokázal svoje nástroje výmeny zužitkovať a zhodnotiť.

Aj kvôli takémuto scenáru je dobré mať fyzické zlato. Aj preto sa zlatu venujeme. Je totiž cennosťou po celom svete a platidlom tisíce rokov. A takýmto nástrojom výmeny sa raz môže stať napríklad pri kúpe auta, pozemku, budovy, alebo pri nejakých projektoch a službách.