HISTÓRIA ZLATA V AMERIKE, ZLATÝ ŠTANDARD A DOLÁR KROK PO KROKU

V nasledujúcich krokoch vás stručne a jasne prevedieme históriou zlata, doláru a zlatého štandardu v Spojených štátoch. Čo ovplyvňovalo cenu zlata, akým nástrojom bolo a ako bolo možné zakázať ľuďom vlastniť ho.

  • 1789

Spojené štáty využívali prvých 40 rokov bimetalický menový systém – zlato a striebro, pričom strieborné mince boli údajne obľúbenejšie a častejšie, ako tie zlaté.

  • 1834

Kongres zmenil pomer hodnoty zlata a striebra z 15:1 na 16:1, čím cena zlata klesla, striebro sa začalo vyvážať a v roku 1850 už skoro žiadne strieborné mince neboli. Hlavné slovo dostalo zlato.

  • 1862

Občianska vojna mala vplyv na zlatý štandard, ktorý bol na istú dobu zrušený. Prvýkrát sa tak vydali peniaze s núteným obehom, nezameniteľné za drahé kovy. Kongres však v roku 1879 zmrazil počet bankoviek v obehu a v tomto množstve kolovali ďalších 100 rokov. Hodnota bankoviek v obehu bola 347 miliónov dolárov.

  • 1879

Bol zavedený zlatý štandard, čo znamenalo, že hodnota každej menovej jednotky sa určovala konkrétnym množstvom zlata. Bankovky boli teda zameniteľné za žltý kov.

  • 1900

Kongres mal obavy z návratu bimetalického systému a tak bol prijatý zákon o zlatom štandarde. Zlatý dolár sa tak stal oficiálnou menovou jednotkou. Aj keď papierové bankovky boli naďalej zákonným platidlom, bolo možné ich nahradiť zlatom.

  • 1913

Zásoby zlata sa pomaly míňali a tak bol založený Federálny rezervný systém FED. Jeho úlohou bolo zachovanie zlatého štandardu, ale aj vydávanie bankoviek, na 40% krytých zlatom.

  • 1933

Štyri roky po krachu na newyorskej burze bol zlatý štandard v US zrušený, aby sa tak mohla rozvinúť menová politika. Peniaze teda nebolo možné zameniť za zlato. Roosevelt prehlásil, že nie je nutné mať voľne v obehu zlaté mince a vraj je zlato výhodné len pri medzinárodnom obchode. Zlato znárodnil a žiadal vrátenie všetkého zlata FEDu. Hodnota zlata za uncu vtedy predstavovala 20,67 dolárov. Za neodovzdanie zlata hrozila vysoká pokuta, až do výšky 10 tisíc dolárov, alebo väzenie. Umocnil to zákon o zlatej rezerve z roku 1934.

  • 1944

Hlavy US a ďalších 43 krajín sa stretli v Bretton Woods, za účelom normalizovania obchodných a finančných vzťahov, čoho výsledkom bola dohoda, podobná zlatému štandardu. Všetky meny s výnimkou amerického dolára boli naviazané na dolár s ustálenou hodnotou 35 dolárov za uncu zlata. To však nebolo možné pre Američanov, ktorí nesmeli vlastniť zlato. Dolár sa tak stal svetovou rezervnou menou.

  • 1971

Nixon rozhodol, že Spojené štáty už nebudú meniť doláre za zlato, čo malo byť iba dočasným riešením. V roku 1976 sa však v Amerike začali oficiálne používať len peniaze s núteným obehom. V priebehu nasledujúcich desiatich rokoch cena zlata stúpla o 2330%. Už to nebolo 35 dolárov za uncu, ale 850 dolárov za uncu zlata.

  • 1974

Prezident Gerald Ford povolil Američanom možnosť vlastniť zlato.